Çevre dostu market Moby Mart Çin, Alaska ve Manhattan’daki müşterilere mobil uygulama üzerinden 24 saat boyunca alışveriş yapma imkanı sunuyor.

Moby Mart, size 24 saat boyunca alışveriş yapma imkanı sağlayan çevre dostu bir hizmet. Bu yenilikçi hizmet sayesinde tek bir tuşa basarak ihtiyacınız olan temel şeyleri kolaylıkla satın alabiliyorsunuz.

Hiç çalışanı olmayan bu mobil market hologram satış elemanlarına sahip. Şimdilik bir otoparkta bulunan market aynı zamanda kendi kendine hareket ederek çok uzakta olmayan müşterinin ayağına gidebiliyor ve müşteriler, mobil uygulama ve yapay zeka teknolojisi sayesinde mağazadan diledikleri tüm ürünleri satın alabiliyorlar.


Büyük bir inovasyon olarak nitelendirebileceğimiz bu marketlerin ilki geçen ay Çin’de hizmete girdi, sonra Alaska ve Manhattan’da da birer şubesi açıldı. Müşteriler, telefonlarına indirdikleri bir uygulama sayesinde istedikleri zaman süt, ilaç ve meyve gibi birçok ürün temin edebiliyorlar. İşin güzel yanı bu marketlerden temel ihtiyaçlar haricinde başka ürünler de satın alınabiliyor. Örneğin kıyafet, bilgisayar malzemeleri ya da lamba ampulü gibi ürünler için ön sipariş verebiliyorsunuz, sonra da uygun bir zamanda gidip ürününüzü alıyorsunuz. Market ayrıca stoklarında azalma olduğunda ürün envanterini kontrol ederek kendi kendine sipariş verebiliyor.

Normal boyutta bir otoparka çok rahat konuşlandırılabilen bu market, sadece müşteri istediği zaman harekete geçiyor. Ayrıca marketin elektriği de güneş panelleriyle sağlandığından hiçbir şekilde çevreye zarar vermiyor. Çevreye zarar vermek bir yana dursun sahip olduğu hava temizleme filtresiyle çevresindeki kirli havayı da arındırıyor.

Moby Mart, kullandığı yapay zeka sistemi sayesinde markete gelen müşteriyle iletişime geçiyor ve müşterilere son derece güzel ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Üstelik marketin elektrikle çalışan 4 adet drone’u da var. Diyelim ki müşteri ufak miktarda alışveriş yapacak ama markete gelme imkanı yok. Bu durumda drone, ürünleri alıp müşterinin rahatlıkla erişebileceği bir konuma götürebiliyor. Ayrıca ödeme için müşterilerin yanlarında nakit taşımalarına da gerek yok; uygulama üzerinden bir hesap oluşturup kredi kartı bilgilerini girmeniz yeterli.

Bu önemli inovasyona imza atan Wheelys Inc çalışanlarının en büyük hayali,  Hefei Üniversitesi ve Himalayf adlı şirket ile iş birliği yaparak Moby Mart’ın uluslararası arenada birçok otoparkta boy göstermesi.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı ve yenilikçi bir iş fikri olan Moby Mart hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

İnternet üzerinden alışveriş yapanların sayısı tüm dünyada giderek artıyor. Son dönemlerde 24 saat açık mağazalar da insanların yeni gözdesi haline geldi. Haliyle böyle bir ortamda Moby Mart gibi bir iş fikrinin önü açık desek pek haksız sayılmayız sanırım. Amerika’da da buna benzer ufak bir market olduğunu belirtelim. Yine Moby Mart gibi güneş enerjisiyle çalışan ve 24 saat açık olan bu markette sağlıklı ürünler satılıyor. Aynı şekilde İsveç’te de benzer bir mağaza bulunuyor. Bir mobil uygulama üzerinden erişilen bu mağaza sayesinde merkezden uzakta yaşayanlar temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Ne dersiniz, teknoloji bu şekilde ilerlemeye devam ederse gelecekte alışveriş alışkanlıklarımızda büyük değişimler meydana gelir mi?