Blog

Uber Cornershop şirketi ile market alışverişi sektöründe! Önümüzdeki günlerde yeni planı için Cornershop’a benzer farklı firmaları da satın alabilir.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de çokça konuşulan Uber, global pazarlarda farklı alanlara açılmaya devam ediyor. Eats ile restoranlardan sipariş teslimatı gerçekleştiren şirket şimdi de marketlere açılıyor. Uber Cornershop şirketini satın alarak market alışverişine de el atacak.

Uber, sunduğu hizmetleri çeşitlendirmeye devam ediyor. Şirket market alışverişlerinin teslimatını yapan Cornershop şirketini almak için anlaşma imzaladı. Satın alma 2020 yılında tamamlanacak.

Uber Cornershop şirketi ile market alışverişi sektöründe!

2009 yılında ilk olarak siyah arabaylarıyla ulaşım hizmeti vermeyi planlayarak kurulan Uber, global pazarda farklı sektörlere giriş yapmaya devam ediyor. Eats ile yemek siparişi teslimatından, scooter ve bisiklet kiralamaya kadar her alana uzanan şirket, şimdi de gözünü market alışveriş sektörüne dikti.

Şirket CEO’su Dara Khowrowshahi yaptığı açıklamada, “Uber’in günlük hayatınız için gerekli tüm ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılamasını istiyoruz.” dedi. 2020 yılında netleşerek, hizmete başlanacağı yeni alışveriş süreci için de Cornershop şirketini satın aldıklarını açıkladı.

Birçok farklı hizmet alanına hızlı bir şekilde giriş yapmayı başaran şirketin bundan sonraki hedefi net olarak bilinmese de bu hizmet ile önemli bir soruna, en uygun fiyatla çözüm getireceğini iddia ediyor. Fakat yine de talep üzerine teslimat rekabetin oldukça bol olduğu bir alan ve şirketin bu rekabette ayakta kalması da gerçekten iyi bir planlama istiyor.

Ayrıca şirket, Mayıs ayında halka açık bir şirket haline gelmesinden bu yana birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Düşen hisse fiyatları, işten çıkarmalar ve üst düzey yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin istifaları gibi birçok zorlu süreci atlatan şirket önümüzdeki günlerde yeni planı için Cornershop’a benzer farklı firmaları da satın alabilir. Bu süreci de hep beraber göreceğiz.

KAYNAK :
https://shiftdelete.net/uberden-farkli-bir-satin-alim

Market fiyatlarını karşılaştırmada mobil dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kuracağı mobil uygulama sayesinde, marketlerdeki fiyatları karşılaştırma imkanı gelecek.

Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) hedefler doğrultusunda kurulacak mobil uygulama sayesinde, gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma imkanı sağlanacak.

AA muhabirinin programdan derlediği bilgilere göre, dün açıklanan ve 2020-2022 dönemini kapsayan YEP’te enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesi temel hedef olarak belirlendi. Bu kapsamda gıda enflasyonuyla mücadele, programın önemli başlıkları arasında yer aldı.

Program hedefleri çerçevesinde, enflasyonun düşürülmesiyle öngörülebilirlik artırılacak, belirsizlik kaynaklı risk primleri düşürülecek, finansal aracılık sisteminin ve reel sektör sabit sermaye yatırımlarının verimliliği yükseltilecek, uzun vadeli Türk lirası finansman kaynakları geliştirilecek.

Enflasyondaki düşüşe paralel olarak ekonomik ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amaçlanırken, enflasyonun 2020 yılında yüzde 8,5’e, 2022 yılı sonu itibarıyla da yüzde 4,9’a düşmesi bekleniyor.

GIDA ENFLASYONU DÜŞÜRÜLECEK

YEP hedefleri doğrultusunda gıda enflasyonunu düşürmek için bazı tedbirler hayata geçirilecek.

Buna göre, gıda üretimini artırmak için sulama yatırımları yapılacak ve sebze-meyve fiyatlarında dönemsel dalgalanmaların önlenmesi amacıyla sera yatırımları teşvik edilecek.

Hal Yasası’yla üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark optimize edilecek, sebze-meyve ticareti kayıt altına alınacak, aracılar denetlenecek ve hallerin modernizasyonu sağlanacak.

Perakende Yasası’yla gıda tedarikçilerini korumaya ve gıda enflasyonunu önlemeye yönelik düzenlemeler yapılacak.

MARKET FİYATLARI İÇİN MOBİL UYGULAMA

YEP’te gıda fiyatları başta olmak üzere marketlerdeki fiyatları karşılaştırmayı kolaylaştıracak uygulamalara da yer verildi.

Bu kapsamda fiyat rekabetini artıracak internet tabanlı bilgi işlem altyapısı kurulacak. Oluşturulacak mobil uygulama sayesinde vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak. Böylece, yerel marketlerdeki fiyatlar vatandaşın bilgisine sunulacak.

Gıda enflasyonunu düşürmeyi teminen üreticilere bankalar aracılığıyla finansman da sağlanacak. Yetiştirilen ürünlerin satışı sözleşmeli tarım kapsamında yapılacak.

MEVSİMSEL FİYAT DALGALANMALARI ENGELLENECEK

Gıda fiyatlarındaki mevsimsel dalgalanmaları engellemek amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Et ve Süt Kurumu (ESK), etkin ithalat ve ihracat uygulamaları, alım, satım ve depolama işlemleriyle piyasada yer alarak gıda fiyatlarında dengelerin korunmasına daha güçlü şekilde destek verecek.

Kooperatifçiliğin gelişimine engel teşkil eden mevzuat düzenlemeleri kaldırılacak.

Tarım, hayvancılık ve balıkçılık işletmeleriyle üretici birlikleri ve kooperatiflerin kurumsallaşması, ölçeğinin büyütülmesi ve yaygınlaştırılması desteklenecek.

Küçükbaş hayvan üretiminde verimlilik ve hayvan sayısının artırılmasına yönelik faaliyetlere katkı verilecek. Tarım ürünlerinde arz ve rekolte tahminlerinin sağlıklı yapılabilmesine olanak tanıyan erken uyarı sistemi kurulacak.

Atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması için gerekli kurumsal ve hukuki altyapı oluşturulacak.

Öte yandan, eşel mobil sistemiyle petrol fiyatlarındaki oynaklığın enflasyon üzerindeki etkisi, bütçe dengesi de gözetilerek, sınırlandırılacak.

Sektörel rekabet ve verimlilik eylem planları hazırlanarak rekabet ortamı iyileştirilecek ve üretim maliyetleri düşürülecek.

Elektrikli güneş panelli mobil market

Artık havayı kirletmek veya bir damla benzin kullanmak zorunda kalmadan mallarınızı sergilemek ve satmak için doğrudan çiftlikten yerel bakkal veya çiftçinin pazarına gitmek mümkün.

Güneş Elektrikli Araç Şirketi Mobil Çiftliği standının güneş / akü sistemi sadece araç için enerji sağlamakla kalmaz, aynı zamanda küçük bir kasa, ölçek ve / veya kredi kartı okuyucusu çalıştırabilir. Harika olan şey, yerel olarak yetiştirilen organik ürünleriniz için şarj olurken, güneş hücrelerinin aracı şarj etmesi.

Solar Electric Vehicle Company, belediyeler, kurumsal parklar, tatil köyleri, stadyumlar, arenalar, alışveriş merkezleri, havaalanları, üniversite kampüsleri, kumarhaneler, tıp merkezleri, marinalar, askeri üsler, devlet kurumları ve diğerlerinden yararlanan çevre dostu araç ve ulaşım sistemleri çözümlerinde pazar lideridir. ulaştırma sistemlerinin verimliliğini artırmak isteyen tüm filo araç sahipleri.

Çalışanı bulunmayan mobil market, 24 saat boyunca otomatik satış yapabiliyor!

Çevre dostu market Moby Mart Çin, Alaska ve Manhattan’daki müşterilere mobil uygulama üzerinden 24 saat boyunca alışveriş yapma imkanı sunuyor.

Moby Mart, size 24 saat boyunca alışveriş yapma imkanı sağlayan çevre dostu bir hizmet. Bu yenilikçi hizmet sayesinde tek bir tuşa basarak ihtiyacınız olan temel şeyleri kolaylıkla satın alabiliyorsunuz.

Hiç çalışanı olmayan bu mobil market hologram satış elemanlarına sahip. Şimdilik bir otoparkta bulunan market aynı zamanda kendi kendine hareket ederek çok uzakta olmayan müşterinin ayağına gidebiliyor ve müşteriler, mobil uygulama ve yapay zeka teknolojisi sayesinde mağazadan diledikleri tüm ürünleri satın alabiliyorlar.


Büyük bir inovasyon olarak nitelendirebileceğimiz bu marketlerin ilki geçen ay Çin’de hizmete girdi, sonra Alaska ve Manhattan’da da birer şubesi açıldı. Müşteriler, telefonlarına indirdikleri bir uygulama sayesinde istedikleri zaman süt, ilaç ve meyve gibi birçok ürün temin edebiliyorlar. İşin güzel yanı bu marketlerden temel ihtiyaçlar haricinde başka ürünler de satın alınabiliyor. Örneğin kıyafet, bilgisayar malzemeleri ya da lamba ampulü gibi ürünler için ön sipariş verebiliyorsunuz, sonra da uygun bir zamanda gidip ürününüzü alıyorsunuz. Market ayrıca stoklarında azalma olduğunda ürün envanterini kontrol ederek kendi kendine sipariş verebiliyor.

Normal boyutta bir otoparka çok rahat konuşlandırılabilen bu market, sadece müşteri istediği zaman harekete geçiyor. Ayrıca marketin elektriği de güneş panelleriyle sağlandığından hiçbir şekilde çevreye zarar vermiyor. Çevreye zarar vermek bir yana dursun sahip olduğu hava temizleme filtresiyle çevresindeki kirli havayı da arındırıyor.

Moby Mart, kullandığı yapay zeka sistemi sayesinde markete gelen müşteriyle iletişime geçiyor ve müşterilere son derece güzel ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Üstelik marketin elektrikle çalışan 4 adet drone’u da var. Diyelim ki müşteri ufak miktarda alışveriş yapacak ama markete gelme imkanı yok. Bu durumda drone, ürünleri alıp müşterinin rahatlıkla erişebileceği bir konuma götürebiliyor. Ayrıca ödeme için müşterilerin yanlarında nakit taşımalarına da gerek yok; uygulama üzerinden bir hesap oluşturup kredi kartı bilgilerini girmeniz yeterli.

Bu önemli inovasyona imza atan Wheelys Inc çalışanlarının en büyük hayali,  Hefei Üniversitesi ve Himalayf adlı şirket ile iş birliği yaparak Moby Mart’ın uluslararası arenada birçok otoparkta boy göstermesi.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı ve yenilikçi bir iş fikri olan Moby Mart hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

İnternet üzerinden alışveriş yapanların sayısı tüm dünyada giderek artıyor. Son dönemlerde 24 saat açık mağazalar da insanların yeni gözdesi haline geldi. Haliyle böyle bir ortamda Moby Mart gibi bir iş fikrinin önü açık desek pek haksız sayılmayız sanırım. Amerika’da da buna benzer ufak bir market olduğunu belirtelim. Yine Moby Mart gibi güneş enerjisiyle çalışan ve 24 saat açık olan bu markette sağlıklı ürünler satılıyor. Aynı şekilde İsveç’te de benzer bir mağaza bulunuyor. Bir mobil uygulama üzerinden erişilen bu mağaza sayesinde merkezden uzakta yaşayanlar temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Ne dersiniz, teknoloji bu şekilde ilerlemeye devam ederse gelecekte alışveriş alışkanlıklarımızda büyük değişimler meydana gelir mi?

Tüm Şehirlerde Böyle Mobil Marketler neden olmasın..

Bir gün tüm şehirlerde neden olmasın ?

Şener Şen’in efsane oyunculuğu ile Züğürt Ağa’daki o meşhur “domates” sahnesi herkesin aklındadır. Diyeceğimiz o ki, bizim şehir kültürümüze yabancı bir durum değil sebze – meyve arabaları… Kanada’nın Toronto şehrinden gelen haberse bu araçların yeni bir yüze büründüğünü gösterdi bize…

Toronto’da işlerlik kazanan mobil – marketler güvenilir gıdayı kent sakinlerinin bulunduğu noktalara kadar ulaştırıyor.

Tam bu noktada aklımıza şu fikir geliyor;

marketaraci1

Belki bazılarınız haberdardır; Buğday Derneği’nin çeşitli belediyelerle işbirliği sayesinde İstanbul’un bir çok noktasında ekolojik pazarlar kuruluyor. Ancak bunlara çeşitli nedenlerle ulaşamayan çok sayıda kişi var.  Bu noktada aklımıza böyle araçlarla eldeki güvenilir ürünleri, “mobil marketlerle” halka ulaştırma fikri geliyor. Bu araçlar güvenilir gıda farkındalığını artıracağı gibi ticari olarak da kazançlı olacaktır. Yani tam bir kazan – kazan durumu…

marketaraci2

Buğday Derneği belki bu fikri değerlendirir, güvenilir gıdayı mobil araçlarla İstanbul’a yayabilir.

marketaraci3

Ticaretin geleceği mobil marketlerde

Dijital teknolojinin avantajını, klasik mağazaya entegre eden perakende dünyası yeniden şekilleniyor. Perakendeciler, yapay zeka ile hareket eden, kasiyeri olmayan, akıllı telefonla giriş yapılabilen otonom konseptlerle hem maliyeti düşürmenin hem de daha fazla müşteri çekmenin peşinde.

Mahalle bakkalından sohbet eşliğinde yapılan alışverişler artık çok gerilerde kaldı. Gelişen teknolojiyle birlikte yoğun talep gören ‘online’ alışveriş, perakende sektörünü de tersine çevirdi. Hızı, kolaylığı ve düşük fiyatları, online satışlara ilgiyi artırsa da tüketicilerin büyük çoğunluğu hâlâ mağazalara girip dolaşmayı ve ‘dokunarak’ alışveriş yapmayı tercih ediyor. Elektronik ticaret devi Amazon’un, 460 mağazayla hizmet veren ve organik ürünler satan ABD’nin ünlü süpermarket zinciri Whole Foods’u satın alması da mağazalardaki potansiyele işaret ediyor.

Perakende sektörü, teknolojinin avantajlarını klasik mağazalara uyarlamaya çalışarak, daha fazla müşteriyi çekmenin peşinde. Mobil mağazalar ve sanal asistanlar da klasik mağazaların online alışverişe karşı mücadele yöntemlerinden sadece birkaçı.

ÖNCÜSÜ ÇİN

Gece yarısı, kalabalığın sel gibi aktığı bir konserde olduğunuzu düşünün. Yorgun ve açsınız, buzdolabınızın da boş olduğunu hatırlıyorsunuz. Cep telefonunuzla mobil marketi ayağınıza çağırıyor ve alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Ortada ne bir kasiyer ne de satış asistanı var.

Kasiyersiz mağaza konseptinde Çinli firmalar ön plana çıkıyor. Hefei Teknoloji Üniversitesi ve İsveçli start-up Wheelys işbirliğiyle geliştirilen Moby Mart, geleceğin mobil mağaza vizyonu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Moby Mart’ın teknoloji sorumlusu Bo Wu, perakende sektörünün ‘büyük bir devrim’in dönüm noktasında olduğuna inanıyor. Küçük topluluklardan büyük perakendecilere kadar herkesin gelecekte mobil mağaza kullanacağını savunan Wu, “Sürücüsüz araçlar, mobil ödemeler, veri analizleri gibi gelişmeler dikkate alındığında, alışveriş deneyiminin gözden geçirilmesi için muazzam bir potansiyel var. Biz insanların yaşam tarzlarının değişeceğini ve dünyayı değiştireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

DAHA AZ MALİYET

Gelecekte alışveriş yapmanın insan temasından tamamen arındırılmış bir deneyim olacağını düşünen sadece Moby Mart’un geliştiricileri değil. Çin’de 150’den fazla market ile hizmet veren BingoBox da 40 mağazayı işletmek için sadece dört personele ihtiyaç duyulduğunu ve bunun da işletme maliyetlerini önemli ölçüde azalttığını vurguluyor.

Çinli şirketlerin dışında ABD’nin e-ticaret şirketi Amazon, geçen yıl açtığı Amazon Go ile kasayı ortadan kaldırdı. Fransız kozmetik zinciri Sephora da alışverişte online-offline deneyimi sunan mağazalardan bir diğeri.

GlobalData Retail Genel Müdürü Neil Saunders, kasiyersiz alışverişin geleceğine inandığını belirterek, “Çünkü perakendeciler, online satışların daha düşük fiyatlarıyla rekabet etmek için maliyetleri nasıl azaltacaklarına bakıyorlar. Kasiyerlerin hepsinden tamamen kurtulmak şu an yapmayacakları bir şey. Zira hâlâ ‘ketçap nerede, hardal nerede’ diye soracak birilerine ihtiyaç var” dedi.

PARK ALANLARINI 24 SAAT MARKETE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Park alanlarını 24 saat açık bir markete dönüştüren Moby Mart, alışverişi tüketicilerin ayağına kadar getiren otonom ve mobil bir dükkan. Şangay sokaklarında test sürüşleri gerçekleştirilen markette ne kasiyer ne de satış görevlisi bulunuyor. Yapay zeka ile çalışan markete akıllı telefonla girilebiliyor. Markete girişte ve çıkışta Moby Mart uygulamasındaki QR kodu okutmak yeterli. Ödemeler kredi kartı ile yapılıyor. Elektrikle çalışan ve çevre dostu market olarak nitelendirilen Moby Mart’ın otonom hareket özelliği henüz geliştirilme aşamasında. 2018’de kullanıma sunulacak marketlerden şimdiye kadar iki adet satıldığı belirtildi.

QR KODLA ALIŞVERİŞ

İnsansız market konseptinin bir başka örneği de BingoBox. Çin’de faaliyet gösteren akıllı market BingoBox’un 150’den fazla sabit marketi mevcut ve önümüzdeki birkaç ay içinde binlerce daha açılması öngörülüyor. Her biri 10 metrekare büyüklükte olan marketlerde taze salatadan cipse, şemsiyeye kadar çeşitli ürünler sunuluyor.

7/24 hizmet veren markete girebilmek için özel olarak tasarlanan QR kod uygulamasını cep telefonuna yüklemek gerekiyor. Müşteriler, satın almak istediği ürünü cep telefonlarıyla taratıyor ve online ödeme sistemi kullanılarak fatura düzenleniyor. İhtiyaç duyulursa video bağlantısıyla bir asistana da ulaşılabilir.

KASİYERSİZ KAFE

Çinli e-ticaret şirketi Taobao, Hangzhou şehrinde kasiyeri olmayan Tao Cafe’yi hizmete sundu. Müşteriler, kapıda akıllı telefonu taratarak giriyor, yemekleri seçiyor ve fatura da telefon aracılığıyla bildiriliyor. Alibaba’nın Avrupa Genel Müdürü Terry von Bibra, “Tao Cafe, online ve klasik alışveriş deneyimini birbirine daha yakın hale getirmek için engellerin nasıl kaldırılacağını keşfetmenin bir başka yoluydu” dedi.

ALIŞVERİŞİ YAP VE ÇIK

e-ticaret devi Amazon, Aralık 2016’da Seattle’daki merkezinin yakınında açtığı Amazon Go ile kasayı ortadan kaldırdı. Müşteriler, Amazon Go uygulamasını indirdikten sonra markete girişte QR kodu okutuyor ve ürünleri doğrudan çantalarına atıyor.

https://www.itohaber.com